Łazienka stanowi prywatną strefa relaksu, jest naszym domowym SPA. To miejsce, w którym każdy domownik może pobyć sam z dala od zgiełku dnia. Łazienki pełnią obecnie nie tylko rolę mini pokoi kąpielowych. W wielu mieszkaniach są również pralniami i suszarniami. Jak zaaranżować niewielką łazienkę tak, by sprawnie łączyła kilka funkcji, była komfortowa, a przy tym stylowa? Poniżej kilka wskazówek od Galerie Venis Design Studio.
Jednym z najczęściej pojawiających się problemów w aranżowaniu łazienki jest konieczność umieszczenia w niej pralki, a niekiedy również miejsca do suszenia mokrej bielizny, np. suszarki bębnowej. Jakie są sposoby na zaprojektowanie takiej przestrzeni? Poniżej dwa możliwe rozwiązania.

Rozwiązanie dla małej przestrzeni
Wśród najpopularniejszych pomysłów na pralkę w niewielkiej łazience jest umieszczenie jej pod blatem z umywalką. Taka zabudowa będzie pełniła nie tylko funkcję praktyczną. Długi blat to także więcej miejsca na przechowywanie rzeczy, które chcemy mieć pod ręką, np. kosmetyków, czy przyborów toaletowych. Może też pełnić funkcję dekoracyjną, gdyż wykonany z ciekawego materiału blat stanie się stylową ozdobą nowoczesnej łazienki. Dodatkowo, zamykając pod nim przestrzeń, dysponujemy schowkiem na mniej estetyczne przedmioty, które powinny się znaleźć w każdej łazience, m.in. zapas papieru toaletowego, albo środki czyszczące. Ukrywając pralkę za drzwiami zabudowy, zyskujemy kolejne punkty do ogólnej estetyki wnętrza.
Jeśli planujemy w swojej łazience blat, pod którym znajdzie się pralka, zwróćmy uwagę na jego wysokość. Niestety standardowa wysokość pralki, którą chcemy ukryć pod blatem sprawia, że stylowe i poszukiwane w ostatnich latach umywalki nablatowe będą zamontowane za wysoko. W takim wypadku w projekcie znaleźć mogą się jedynie umywalki wpuszczane w blat lub podblatowe. Pamiętajmy, że w tej sytuacji będą one również zamontowane kilka centymetrów powyżej zalecanej normy ergonomicznej, jednak nie powinno to znacząco zmniejszać wygody codziennego użytkowania. Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest głębokość pralki wraz z miejscem na jej podłączenie. Powinna ona determinować szerokość blatu łazienkowego. Blat nie powinien być za wąski, gdyż wtedy pralka będzie nieestetycznie wystawać. Z kolei zbyt duża jego szerokość sprawi, że pralka będzie stała za głęboko. A to może generować problemy z dozowaniem środków piorących.
Pralka we wnęce
Idealnym miejscem na umieszczenie wysokiej zabudowy meblowej jest wnęka. W takim słupku można umieścić pralkę oraz suszarkę bębnową. Oba sprzęty zamaskowane drzwiczkami będą stanowić niewidoczną dla postronnych strefę z mini pralnią. Jeśli nie chcemy mieć w łazience dwóch urządzeń, opcją pośrednią jest zakup pralko-suszarki. W takim wypadku zabudowę meblową można podzielić na dwie części: dolną z pralką, górną z półkami na detergenty oraz miejscem na kosz na pranie.

Bez względu na to, jaką koncepcję aranżacyjną wybierzemy do naszej łazienki, ważne jest to, by tworzyła ona komfortową i funkcjonalną przestrzeń. Pamiętajmy, że projekt ma odpowiadać potrzebom wszystkich domowników, w tym dzieci i osób starszych. Warto zlecić zaprojektowanie łazienki profesjonaliście, który zaaranżuje wnętrze nie tylko stylowo, ale również w zgodzie z zasadami ergonomii.